Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
06-04-2017 00:00:00

Esnaf ve Vatandaşlarla Buluştu

Esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Öztürk, 18 maddelik anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Vatandaşların yeni sistemle ilgili sorularını da cevaplandıran Öztürk, 16 Nisan’da yapılacak referandumun bir siyasi parti seçimi olmadığını, Türkiye’nin genelini ilgilendiren bir seçim olduğunu vurgulayarak;‘’İnşallah 16 Nisan’da ülkemiz için, milletimiz için, Türkiye’nin istikrarı için ‘evet’ desteklerinizi bekliyoruz.’’diye konuştu.

Artan Nüfusun Mecliste Temsili Sağlanıyor

Yeni sistemle birlikte milletvekili sayısının arttırılmasına yönelik soruları cevaplandıran AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk;’’Milletvekilliği, bir temsil görevi. Halkımız bizleri belirli bir süre için seçiyor, sizleri mecliste temsil ediyoruz. Türkiye’de şuanda 550 milletvekili var. 1995 yılından önce bu sayı 450 idi. 1995’te o dönemin SHP’si bugünkü CHP ile DYP bu sayıyı 550’ye çıkardı. Türkiye’nin nüfusu arttı, ihtiyaç diyerek bu sayı 550’ye çıkarıldı. 1995’te Türkiye’nin nüfusu 58 Milyon. Türkiye’nin nüfusu bugün 80 Milyona çıkmış. 20 Milyon nüfusumuz artmış. Yeni sistemde nüfus artışıyla orantılı olarak 550 olan milletvekili sayısını 600’e çıkarıyoruz. Türkiye’de 143 Bin 166 vatandaşımıza bir milletvekili düşüyor. Avrupa Birliğinde ise bu ortalama 53 Bin 764 kişiye bir milletvekili olarak gözüküyor. Bugünkü şartlar içerisinde 550 olan milletvekili sayısını 600’e çıkarıyoruz. Bu düzenleme ile temsiliyet genişliyor, artan nüfusun Mecliste temsili sağlanıyor, milletvekilleri kendi ilinin proje, icraat ve sorunlarına odaklanıyor. Meclisin yeni sistemle artacak olan iş yükü açısından, görev dağılımında kolaylık sağlanmış oluyor. Vatandaşımız kendi ilinde daha fazla temsilciye kavuşuyor. Milleti temsil eden milletvekili sayısının artmasına karşı çıkmak demek, milletin daha fazla temsil edilmesine karşı çıkmak demektir.’’diye konuştu.

Gençlerimize Güveniyoruz

Yeni sistemle birlikte gençlerin ülke meselelerinde daha fazla söz sahibi olmasını hedeflediklerini belirten Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:’’18 ile 25 yaş arasında yaklaşık 8,5 Milyon nüfusumuz var. Bu gençlerimizin duygularını, taleplerini, sorunlarını dinleyecek iyi yetişmiş, temsil kabiliyeti olan gençlerimiz yok mu Türkiye’de. Bu gençler mecliste temsil edilse kötü mü olur. 18 yaşında milletvekilliği seçilme hakkı veriliyor diye tüm milletvekilleri 18 yaşında olacak diye bir şey yok. Gençlerimize bir imkân veriliyor. Medeni kanunumuza göre yıllardan bu yana 18 yaşına gelen bir gencimiz her türlü yasal işlemleri gerçekleştirebiliyor. 15 Temmuz’da vatan işgal edilmeye çalışıldığında, darbe teşebbüsü yapıldığında, Cumhurbaşkanımız milleti meydanlara çağırdığında en fazla meydanlara gelen ve özellikle o tankların önüne duran, üzerine çıkıp tankları durduran gençlerdi. 18 yaşında tankın önünde durup vatanı kurtardığında gençlerimiz kahraman, seçilme hakkı verelim dediğimizde çocuk. Bu doğru değil. Seçilme yaşını 18’e düşürülmesi demek bir haktır. Aday olacak gençlerimizi toplum seçecek. Dünyanın gelişmiş ülkeleri de zaten bu yöne doğru gidiyor. Avrupa Birliğine üye ülkelerin %73’ünde seçilme yaşı 18. %73 den geri kalan ülkelerde ise bu yaş oranı 21, 22, 23 civarında. Tüm Dünya bu yönde gidiyor zaten. Bu düzenlemeyle gençlerimizin siyasette daha fazla görev almasını, daha fazla sorumluluk üstlenmesini istiyoruz. Siyasetin gençleşmesini, eğitimli, donanımlı gençlerimizin ülke meselelerinde söz sahibi olmasını hedefliyoruz. Biz gençlerimize güveniyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Cumhuriyetimizin geleceği gençlerimize emanet. ‘’

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.