Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
04-04-2017 00:00:00

İcraatçı Hükümet, Güçlü Meclis Geliyor

Milletvekili Öztürk, ilçede merkezinde esnaf ve vatandaşlarla sohbet ederek 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda nelere oy vereceklerini tek tek anlattı. Vatandaşların sorularını da yanıtlayan Öztürk, 16 Nisan’da 2023 ve ötesine uzanan hedeflerimizin ivme kazanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte hızlı ve etkili yönetim; ekonomik büyüme, refah ve kalkınmanın garantisi olacağını belirten Öztürk; hızlı karar alan, hızlı icraat ve reform yapan, etkin bir yönetim modeli oluşacağını ifade etti. Yeni sistemle birlikte vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan, gelişmelere ayak uyduran, kurumların hızlı çalışmalarını sağlayan bir işleyiş hâkim olacağını da sözlerine ekleyen Öztürk, bürokrasinin azalacağını, büyümenin ise hızlanacağını belirtti.

İcraatçı Hükümet, Güçlü Meclis Geliyor

Yeni Anayasa ve Hükümet Sistemi ile birlikte Hükümetin kendi işini, Meclisin kendi işini yapacağını vurgulayan Öztürk;’’Başbakanlık kurumu Cumhurbaşkanlığı ile birleşiyor. Silahlı Kuvvetler, Devlet Denetleme Kurulunun işleyişi içine alınıyor. Jandarma Genel Komutanı MGK üyesi olmaktan çıkıyor. Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri anayasal yargı denetimine alınıyor. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği kalkıyor. Seçimlerde Adalet, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlarının görevi bırakması ve geçici seçim hükümeti uygulaması kalkıyor. Halk Oylamasında anayasa değişikliği teklifinin kabulünden sonra; HSK’da yapısal dönüşüm başlıyor, üye seçimleri hemen yapılıyor ve askeri mahkemeler yürürlükten kaldırılıyor. Sıkıyönetim tarih oluyor. Meclis güçleniyor, bütçe kanunu dışında tüm kanunlar hükümetin teklifiyle değil, sadece milletvekillerinin teklifiyle çıkarılıyor. İcraatçı Hükümet, Güçlü Meclis geliyor. Kanun yapımında Meclis iradesi ön plana çıkıyor. Hükümet icraat ve hizmet üretiyor, Meclis kanun hazırlayıp çıkarıyor, Cumhurbaşkanını ve Hükümeti denetliyor. Hükümet kendi işini yapıyor, Meclis kendi işini. Cumhurbaşkanının Meclise kanun sunma yetkisi bütçe kanunuyla sınırlandırılıyor.’’dedi.

Demokrasi ve Siyasi Uzlaşma Kültürü Gelişecek

Yeni sistemde demokrasi kültürü ve siyasi uzlaşma kültürünün gelişeceğine de dikkat çeken Öztürk;’’ Yeni sistemde yasama ile yürütme, yani Hükümet ile Meclis ayrışacağı için, ortaya yeni bir uyum ve uzlaşma kültürü çıkacak. En az yüzde 50 seçmenin oyunu almayı gerektiren yeni sistemde demokrasi kültürü ve siyasi uzlaşma kültürü gelişecek. Kanunlar sadece milletvekilleri tarafından hazırlanacak ve Meclise sunulacak. Artık hükümetin, bütçe kanunu hariç, kanun hazırlama ve sunma yetkisi olmayacak. Hükümetin asli işi icraat üretmek olacak. Kanunları Meclis hazırlayıp çıkaracak, Cumhurbaşkanını ve Hükümeti denetleyecek. Hükümetin de Meclisin de işi belli olacak. Bunların aksamasız yürümesi için, Hükümet ile Meclis arasında uyum şart olacak. Daha akılcı, daha uzlaşmacı bir anlayış ön plana çıkacak. Mevcut sistemde Hükümet Meclisin içinden çıktığı için kuvvetler ayrılığı iyi işlemiyor. Milletvekilleri bakanlık beklentisi taşıdığı için, Hükümetin ve parti yönetiminin çizgisi dışına çıkmamaya özen gösteriyor. Yeni sistemde Hükümet Meclis dışında oluşacak. Milletvekilleri, bakanlık beklentileri olmadığı için, daha bağımsız hareket edecek. Meclisin hükümeti denetleme işlevi ön plana çıkacak. Teröre gelince: Hızlı karar alan ve anında uygulamaya geçen bir Hükümet terör örgütlerinin korkulu rüyası olacak. Bunun en büyük kanıtı da PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C gibi terör örgütlerinin yeni sisteme şiddetle karşı çıkmaları ve hayır çağrısı yapmaları.’’diye konuştu.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.